Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Wilkie Collins

Wilkie Collins (William Wilkie Collins), 8 Ocak 1824 Londra doğumlu oyun, hikâye ve roman yazarı. Ailesi ile birlikte İtalya’ya taşındıklarında 12 yaşında olan Collins, burada ve Fransa’da iki yıl yaşadı, bu sayede İtalyanca ve Fransızca öğrendi. İlk modern İngiliz dedektif romanı olan Aytaşı (1868) ve gizem türünün öncülerinden olan Beyazlı Kadın (1859), en bilinen eserleridir. Beyazlı Kadın aynı zamanda, gotik edebiyatın gerilimini, İngiliz edebiyatının psikolojik gerçekçiliğiyle kaynaştıran türün ilk örneği olarak kabul edilir.

1850’de ilk romanı Antonina’yı yazdığı sıralarda Charles Dickens ile tanıştı ve onun arkadaşı, akıl hocası oldu. İkili aynı zamanda bazı oyun ve hikâyeleri birlikte kaleme aldılar. Wilkie Collins’in Perili Otel isimli kısa romanı da bunlardan biridir.

En iyi işlerini 1860’larda çıkardı, fakat sonra gut hastalığına yakalandı ve ağrı için kullandığı ilaca bağımlı hâle geldi. 1870’lerde yazılarının kalitesi de sağlığıyla birlikte düşmeye başladı. 1882’de geçirdiği felç nedeniyle öldü.

Wilkie Collins - Yazarın kitapları

Kapat