Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Ufuk Cankaya

1969 yılında İstanbul Kasımpaşa’da doğan yazar, ilk ve orta öğrenimini Merter’de, lise eğitimini de Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamlamıştır. İşletme fakültesindeki üniversite hayatı, üçüncü sınıfta okuldan ayrılmasıyla yarım kalmıştır. Lise yıllarında, Gırgır dergisinde düzyazıları ve karikatürleri yayımlanmıştır.

1994 yılında evlenen yazarın, ayrıldığı eşinden Bilge Asya isimli bir kızı bulunmaktadır.  

“Hayat boyu yazmayı, kendimi yazarak ifade etmeyi sevdim ve tercih ettim. Çok konuşmasam da çok yazıyordum. Elbette ki bu durum sürekli okumamı da beraberinde getirdi. Ne demişler, dolmadan taşmazmış. Özellikle tarih okumaya, ören yerlerinde incelemeler yapmaya, ‘tamga’ araştırmalarında bulunmaya özen gösterdim,” diyerek kendisini takdim eden yazar, 2011 yılında Çanakkale Bölge Haber Gazetesi’nde başlayan köşe yazarlığını sırasıyla Objektif, Hedef, Burası Çanakkale, Kalem gazetelerinde devam ettirmiştir. Yine bu dönemde Sanat Kahvesi, Trio Plus ve Plus dergilerinde kısa öyküler yazmıştır. Çeşme Gazetesi’nde köşe yazarlığına devam etmektedir.

TBMM 24, 25 ve 26. dönem milletvekili seçimlerinde aday olan yazar, son olarak da 2019’daki yerel seçimlerde Çeşme belediye başkan adayı olmuştur.

2017 yılında kurduğu START dergisini imtiyaz sahibi olarak iki yıl yayımlamış ve aynı dönemde START HABER 17 isimli haber sitesini kurmuş, bu siteyi tüm dünyanın etkilendiği koronavirüs salgını döneminin ortalarına kadar da açık tutmuştur.

2012 yılında aldığı teklifi değerlendiren yazar, Boğaz TV’de moderatörlük hayatına başlamış ve daha sonrasında Ton TV’de program yapmaya devam ederek iki yüzün üstünde canlı yayın gerçekleştirmiştir.

Sırasıyla Canısınınsınınsı, Köşedekiler, Hayata Dair ve Kısa Kısa isimli kitapları yayımlanan yazar, 2019 yılında asıl memleketi olan İzmir’in Çeşme ilçesine gelmiştir; o tarihten itibaren Çeşme’de yaşamaktadır.

Ufuk Cankaya - Yazarın kitapları

Kapat