Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
O.Henry

O. Henry, Amerikalı yazar William Sydney Porter’ın takma adıdır. Porter, 11 Eylül 1862’de, Kuzey Karolina’nın Greensbro şehrinde doğdu. Annesi o üç yaşındayken veremden öldü.
On beş yaşına kadar halasının vesayetinde kaldı. 1879 yılında amcasının yanında eczanede çalışmaya başladı ve 1881’de eczacılık ruhsatı aldı. 1882 yılında Teksas’a taşındıktan sonra çiftlik işçiliği, tapu dairesinde memurluk, muhasebecilik, dergi yayımcılığı, gazetecilik ve banka veznedarlığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Bankada çalıştığı sırada The Rolling Stone dergisinde hikâye ve çizimlerini yayımlamaya başladı. Dergi çok tutmasa da Porter, Houston Post’taki editörün dikkatini çekti. Post için yazmaya başladığı sıralarda şöhreti arttı. Köşesinde yazmak için otel lobilerindeki insanları gözlemleyip onlarla konuşarak yeni fikirler edindi. Bu onun yazma tekniğiydi.
1896 yılında, banka veznedarlığı işinde kendisine yapılan bir suçlama üzerine mahkemeye çıkmayıp New Orleans’a, oradan da Honduras’a kaçtı. Burada bulunduğu sürede kaleme aldığı Lahanalar ve Krallar kitabında ilk kez “muz cumhuriyeti” tabirini kullanmıştır.
1897 yılında, ölmek üzere olan karısının yanına Teksas’a dönünce mahkemeye çıktı ve 5 yıl hüküm giydi. 3 yıl yattıktan sonra iyi hâlden salındı. 1902 yılında New York’a gitti ve burada bulunduğu dönemde 381 kısa hikâye yazdı. New York World Sunday gazetesine haftalık yolladığı hikâyelerindeki beklenmedik sonlar, okurlarca çok sevildi.
1907 yılında Kuzey Karolina’ya ziyareti sırasında karşılaştığı çocukluk aşkı Sarah Lindsey Coleman ile evlendi. 1908 yılında aşırı alkol tüketiminin yol açtığı birtakım sağlık problemleri yaşadı ve bu durum yazmasına da etki etti. Porter, 1910 yılında karaciğer sirozundan öldü.

O.Henry - Yazarın kitapları

Kapat