Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Jane Austen

JaneAusten, 16 Aralık 1775’te Hempshire’da doğdu. 1783’te Oxford’da, sonrasında da Southampton’da eğitim aldı. 1785 – 1786 yılları arasında Berkshire'dakadınlara özel bir okul olan Abbey’deokudu. Yazmaya küçük yaşlarda başlayan Austen, aldığı donanımlı eğitimin de etkisiyle yazma hobisini meslek haline getirdi.

Romanlarında öne çıkan en önemli nokta, hepsinde başkahramanın kadın olmasıdır. Sekiz çocuklu ailenin iki kızından biri olan İngiliz yazarın kız kardeşiyle ilişkisi, romanlarında da etkisini gösterdi. Yaşadığı döneme ilişkin tasvirleri, yarattığı güçlü kadın karakterleri, sosyal olaylara olan ironik bakış açısını sade bir dille anlatması, kitaplarınınklasiklerarasında yer almasını sağladı.Eserleri, mirastan pay alma hakkı olmayan, ekonomik güvence ve sosyal statü için evlenmeleri beklenen kadınları anlatması nedeniyle romantik kategoride değerlendirilse de dönemin bu gibi gerçeklerini mizahi bir dille yansıttığı için realizme de yakındır. Karakterleri, roman boyunca sürtüşmeler yaşayıp zekice atışmalar yapsalar da kitabın sonunda muhakkak evlenip mutlu olurlar.

Döneminde kendi halinde bir yazar olan Austen, romanlarını takma bir isimle yayımladı. Ne var ki günümüzde bütün eserleri sinema ve televizyona uyarlanmış,popüler yazarlar arasındaki yerini almıştır. En sevilen romanı Gurur ve Ön Yargı’yı 1813 yılında yazdı. Yazarın diğer eserleri Akıl ve Tutku (1811), Mansfield Park (1814), Emma (1815) ve ölümünden sonra 1818’de yayımlanan Northanger Manastırıileİkna’dır.

Jane, romanlarındakine benzer bir ironiyle hiç evlenmedi ve 18 Haziran 1817’de, henüz 41 yaşındayken meme kanserinden öldü.

Jane Austen - Yazarın kitapları

Kapat