Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Gábor T. Szántó

1966 Budapeşte doğumlu Szántó, Macar romancı, denemeci ve senaryo yazarıdır.
Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi’nden hukuk ve siyaset bilimi alanında lisans derecesine sahiptir ve ayrıca estetik ve Yahudilik çalışmaları eğitimi almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Iowa Uluslararası Yazarlık Programı’na katılmıştır (2003). Szántó, Macar Yahudi aylık Szombat’ın genel yayın yönetmenidir. Ayrıca modern Yahudi edebiyatı üzerine araştırmalar yapmakta ve dersler vermektedir.
Çeşitli romanlar, kısa öykü derlemeleri ve bir şiir kitabı yayımlamıştır.
Romanı (Mószer) Almanca olarak In Schuld verstrickt (1999) adıyla yayımlandı. Kısa öykü derlemesiyse (Обратный билет-Obratnij Bilet) Rusça olarak çıktı (2008). Türkçe’de Kafka’nın Kedileri adıyla yayımlanan romanı Çekçe’de Kafkovy kočky (2020) adıyla yayımlandı.
Kısa öykülerinden 1945 Eve Dönüş, Macar film yönetmeni Ferenc Török’ün yönettiği 1945 adlı uzun metrajlı bir filme dönüştürüldü. Szántó, yirmi uluslararası ödül kazanan ve kırk ülkede gösterilen filmin senaristlerinden biriydi.
1945 és más történetek (1945 ve Diğer Öyküler) adlı kitap, filmin temelini oluşturan öyküyü de içeren bir kısa öykü derlemesidir (2017). Bu kitap yakında İtalyanca ve Çince olarak da yayımlanacak. Kitaba adını veren öykü İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Hollandaca, Slovakça ve Slovence çevirileriyle yayımlanmıştır.
Yazarın son romanı, 2019’da yayımlanan Európa szimfónia’dır (Avrupa Senfonisi).

Gábor T. Szántó - Yazarın kitapları

Kapat