Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Charlotte Brontë

Charlotte Brontë, 21 Nisan 1816’da Yorkshire, İngiltere’de doğdu. Babası İrlandalı bir rahip olan Charlotte, altı çocuklu ailenin beş kızından biriydi. Annesi 1821 yılında kanserden ölünce Brontë kardeşlerin bakımını teyzeleri üstlendi. 1824 yılında üç kız kardeşiyle birlikte Clergy Daughters isimli okula başladı. Fakat 1825 yılında, buradaki sağlıksız koşullar nedeniyle, kardeşleri Mary ve Elizabeth’i tüberkülozdan kaybetti. Bu okulda karşılaştığı olumsuz şartları, ünlü eseri Jane Eyre’de (1847) de irdelemiştir.

Eğitimini 1831-1832 yıllarında Roe Head adlı okulda tamamladı ve 1835-1838 yıllarında burada öğretmenlik yaptı. 1839’dan 1841 yılına kadar Yorkshire’daki ailelerin yanında mürebbiyelik yaptı.

1842’de kardeşi Emily ile beraber Brüksel’de Constantin Heger ve karısı tarafından işletilen okula, Almanca ve işletme dersleri almaya gitti. Burada bir miktar para ve kalacak yer karşılığında İngilizce öğretmenliği yaparken kardeşi Emily de müzik öğretmenliği yapmaya başladı. Daha sonraları Charlotte bu okulun sahibi Constantin Heger’e âşık oldu. Burada geçirdiği günler, Villette (1853) ve Profesör (1857) romanlarına esin kaynağı oldu.

İngiltere’ye döndükten sonra kardeşleri Emily ve Anne ile “Currer Bell”, “Elise Bell” ve “Acton Bell” takma isimlerini kullanarak Poems by Currer, Elise and Acton Bell (1846) isimli bir şiir kitabı çıkardılar. Kadın yazarlar Victoria dönemi İngiltere’sinde ciddiye alınmadığı için, yazdığı ilk iki romanında “Currer Bell” ismini kullanmaya devam etti.

Ailenin tek oğlu Branwell’i 1848’de bronşitten, Emily’yi de aynı yıl tüberkülozdan kaybetti. Diğer kız kardeşi Anne de bundan bir sene sonra tüberkülozdan ölünce Charlotte babasıyla yalnız kaldı.

Haziran 1854’te babasının yardımcısı Arthur Bell Nicholls’la evlendikten sonra hamileliğinin dokuzuncu ayında, 31 Mart 1855’te öldü. Ölüm nedeni bilinmemekle birlikte tifüs, tüberküloz veya hamilelikte ortaya çıkan hastalıklardan biri olabileceği söylenmektedir. Jane Eyre’den önce yazılmış olmasına rağmen hiçbir yayınevi tarafından kabul edilmediği için basılamayan Profesör romanı, dul eşi Arthur Bell’in düzenlemesiyle birlikte ölümünden sonra 1857’de ancak basılabildi.

Charlotte Brontë - Yazarın kitapları

Kapat