Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
CHAE MAN-SIK

Chae Man-Sik, Güney Kore’nin Okgu (günümüzde Gunsan) şehrinde doğdu. Choongang Lisesi’nden mezun oldu ve Japonya’nın Tokyo kentindeki Waseda Üniversitesi’ne gitti. Gazetelerde muhabir olarak çalışmanın yanı sıra Gaebyeok Yayın Şirketi’nin birçok dergisinde editörlük yaptı. 1936’da Gaeseong’a taşındı ve kendini yalnızca yaratıcı yazarlığa adadı. Edebiyat sahnesine 1924’te yayınladığı Üç Yola Doğru adlı kısa öyküsüyle girdi.

İlk öykülerini ve oyunlarını sınıfa duyarlı bir bakış açısıyla yazdı. 1932’de Hazır Hayat’ın yayınlanmasıyla, dikkatini sömürgeci baskı çağında entelektüellerin kötü durumuna odaklamaya başladı. Bu kitabı Entelektüel ve Maş Fasulyesi Pastası ve Masum Amcam (1938) eserleri takip etti. 1938’de sömürge hükümeti tarafından tutuklanan Chae, Japon yanlısı edebiyat örgütü olan Yurtseverlik için Kore Edebiyat Derneği’ne katılması şartıyla serbest bırakıldı. Ancak Kore’nin Japon yönetiminden kurtuluşundan sonra, Koreli entelektüellerin sömürge döneminin sonundaki Japon yanlısı eylemlerini -kendisininki de dahil olmak üzere- eserlerinde kınadı.

Kore Savaşı’nın patlak vermesinden kısa bir süre önce başlayıp 11 Haziran 1950’deki ölümüne kadar Chae, kurtuluş sonrası Kore’de çağdaş toplumu hicivleriyle eleştirdi.

CHAE MAN-SIK - Yazarın kitapları

Kapat