Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Alexandre Dumas Fils

Alexandre Dumas, fils (oğul), ünlü Fransız yazar Alexandre Dumas’nın gayrimeşru oğlu olarak 27 Temmuz 1824’te Paris’te doğdu. 1831’de babası onu resmi oğlu olarak tanıdıktan sonra Institution Goubaux ve Collège Bourbon’da eğitim gördü. Gayrimeşru oluşu ve esmer teni yüzünden zorluk çekti. Okulu bırakıp yazarlık üzerine eğilince, henüz 21 yaşında büyük borca girdi. Marie Duplessis ile yaşadığı beraberlik, en ünlü romanı olan Kamelyalı Kadın’ı yazmasında esin kaynağı oldu. Daha sonra bu romanı oyun hâline getirdi.

Alexandre Dumas fils, yazım hayatına roman ve şiirle başlasa da, daha çok oyun yazmaya ilgi duydu. Kamelyalı Kadın’ın Vaudeville Tiyatrosu’nda sahnelenmeye başlaması, yazarın ününün yayılmasını sağladı. Kazandığı para ile borçlarını ödedi. 1852 yılına kadar yaklaşık 12 roman yazdıktan sonra didaktik oyunlar yazmaya başladı. Özellikle ahlaki bozukluklara değindiği bu oyunlarda, kendi yaşadığı olayları ve beraberlikleri de yansıttı.

1875’te Académie Française’e kabul edildi ve 1894 yılında da Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanı olan Légion d'Honneur ile ödüllendirildi.

Alexandre Dumas fils, 27 Kasım 1895’te Meryl le Roi şehrinde öldü.

Başlıca eserleri:

  • Kamelyalı Kadın (1848, La Dame aux camélias)
  • Yarım Dünya (1855, Le Demi-Monde)
  • Para Meselesi (1857, La Question d'argent)
  • Savurgan Baba (1859, Un père prodigue)
  • Karımı Niçin Ödürdüm? (Clemencau Davası) (1867, L’affaire Clemenceau)

Alexandre Dumas Fils - Yazarın kitapları

Kapat